Оптова поставка за готівку товарів Фізичною особою-підприємцем (платником єдиного податку 2 групи)

Аудитори ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» консультують:

На Ваше питання, відносно того, як зазначати найменування особи-покупця у видатковий накладних при оптовій поставці за готівку товарів Фізичною особою-підприємцем (платником єдиного податку 2 групи) споживачу, повідомляємо наступне.
Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.
Згідно з п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Відповідно до Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 15.06.2006р. № 265/95-ВР вимоги, щодо проведення готівкових розрахунків через РРО не поширюються на фізичних осіб - підприємців,
які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками
податку на додану вартість (ФОП 2 групи застосовують РРО лише з 01.01.2016 р., якщо обіг більше 1 млн. грн.).
Так, згідно з п.15 ст. 3 даного Закону, ФОПи зобов’язані надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів".
Порушення цього правила тягне за собою відповідальність,
передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для
застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій,
передбачених законодавством з питань оподаткування.
Тобто, на нашу думку, якщо покупець вимагає первинний документ, Ви зазначаєте найменування покупця згідно з його слів.
Якщо, покупець не вимагає первинний документ, але Ви бажаєте виписати його для себе, Ви можете зазначити покупця як кінцевий споживач, основний покупець тощо.
Крім того, наводимо рішення суду, щодо різниці між роздрібною та оптовою торгівлею, та які можуть бути податкові наслідки.

Вінницький окружний адміністративний
ПОСТАНОВА
03 липня 2013 р.
Справа № 802/2476/13-а

Під час перевірки підприємства позивача податковим органом встановлено, що ТОВ "Шик і Блиск" завищено доходи від операційної діяльності внаслідок відображення в складі доходів від реалізації товарів (робіт, послуг) вартості відвантажених товарів фізичним особам, відомості про яких відсутні в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, що вказує на відсутність фактичних операцій з продажу товарів даним фізичним особам. Зазначено, що загальна кількість таких покупців-фізичних осіб становить за IV квартал 2011р. - 77 осіб, за 2012 рік - 928 осіб. При цьому згідно даних бухгалтерського обліку підприємства, середня вартість придбання товарів на одного покупця складає 35 тис. грн.
На думку перевіряючих, проведену реалізацію товарів фізичним особам немає підстав вважати роздрібною торгівлею, так як кількість товару одному покупцю свідчить про його придбання для цілей не пов'язаних з особистим, сімейним або іншим використанням.
З огляду на вищевикладені висновки, постановлені перевіряючими за результатами перевірки ТОВ "Шик і Блиск", суд зважає на наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 263 Господарського кодексу господарсько-торговельною є діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання в сфері товарного обігу, спрямована на реалізацію продукції виробничо-технічного призначення і виробів народного споживання, а також допоміжна діяльність, яка забезпечує їх реалізацію шляхом надання відповідних послуг.
Відповідно до п.п. 4.4 п. 4 ДСТУ 4303:2004 роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надання йому торговельних послуг.
Згідно з п. 1 ст. 698 Цивільного кодексу за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його. Договір роздрібної купівлі-продажу є публічним (п. 2 цієї статті Кодексу).
Публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо) (частина 1 статті 633 Цивільного кодексу України).
Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю, для виробничого споживання та надання пов'язаних із цим послуг (пп. 4.5 п. 4 ДСТУ 4303:2004). Оптова торгівля здійснюється, як правило, за договором поставки. Згідно з п. 1 ст. 712 Цивільного кодексу за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. Крім того, відповідно до п. 3 ст. 265 Господарського кодексу сторонами договору поставки можуть бути тільки суб'єкти господарської діяльності, а саме: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність і зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
<…>
Так, чинним законодавством не встановлено будь-яких кількісних обмежень щодо передачі товару покупцеві та обов'язку продавця з'ясовувати ціль, мету придбання товару. Тобто, відповідно до чинного законодавства реалізація товару особі, яка не суб'єктом підприємництва на стандартних умовах продажу товару вважається роздрібною торгівлею незалежно від кількості проданого товару і його призначення, оскільки такий продаж здійснено на умовах публічного договору.
Суд зважає на ту обставину, що поняття "оптової" і "роздрібної" торгівлі є оціночними, а можливість інтерпретації оціночних понять виключає їх застосування податковим органом в контексті даної спірної ситуації, за умови відсутності правої визначеності таких понять у національному законодавстві та недоведеності фактів продажу товару суб'єктам підприємництва, а не фізичним особам.
<...>
Судом встановлено, що продаж товару ТОВ "Шик і блиск" фізичним особам здійснювався на умовах публічного договору, який серед істотних умов правочинну не вимагає письмової форми.
<…>
При розрахунках за отриманий товар покупцями вносились готівкові кошти через касу підприємства або через банківські установи. При розрахунках фіксувались лише прізвище, ім'я, по-батькові покупця з його слів.
Слід зазначити, що згідно вимог чинного законодавства будь-які документи для ідентифікації фізичної особи, що здійснює купівлю товару за публічним договором не є обов'язковими, та не можуть вимагатись продавцем.
<…>
Суд вважає, повністю доведеними факти купівлі-продажу, переходу права власності на товар від продавця ТОВ "Шик і блиск" фізичним особам згідно видаткових накладних, виписок банку.
<…>
ПОСТАНОВИВ :
<…>
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби №0002172202 від 17 травня 2013 року.

ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» 2015
Аудиторська перевірка, бухгалтерські послуги, аутсорсинг зарплати

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8