Сплата демобілізованим працівникам лікарняних

Аудитори ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» консультують:

Мобілізований працівник демобілізувався і повернувся до роботи 28.11.2022 року, 29.11.2022
року він відкрив лікарняний і проходить реабілітаційне лікування, відповідно нарахована заробітна плата за 1 день 28 листопада 2022 року, лікарняний буде оплачений після його закриття. Загальна сума заробітної плати і лікарняного за листопад в любому випадку буде менше мінімальної заробітної плати 6500,00 грн, і відповідно сума ЄСВ буде менше від мінімального внеску 1430,00 грн.
Чи потрібно за листопад 2022 року донараховувати ЄСВ до мінімального внеску?

ВІДПОВІДЬ
Загальну формулу розрахунку лікарняних можна представити у наступному вигляді:
Л = З.П.с.д. * Кс.с. * Кд.л., де
З.П.с.д.– середньоденна заробітна плата;
Кс.с.– коефіцієнт страхового стажу робітника;
Кд.н.– кількість робочих днів лікарняного, згідно із листком непрацездатності, виданим у встановленому порядку.
Згідно до п. 5. Постанови Кабінету Міністрів України, від 26.09.2001 № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням». - У разі коли середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється відповідно до пунктів 9, 10, 12, 20, 28 і 29 цього Порядку, середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), мінімальної заробітної плати або їх частини (у разі, коли особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня), двократного розміру мінімальної заробітної плати на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44).
На підставі п. 27. Постанови КМУ - У разі коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.
У відповідності до п. 28. Постанови КМУ - Якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи (для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, в тому числі внаслідок захворювання або травми, що пов'язані з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням), середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлюється, розрахунок проводиться виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання страхового випадку.
Отже, якщо ж працівник захворів у свій перший робочий день, розрахункового періоду не буде і оплата лікарняних 2022 року проводитиметься з розміру встановленого йому посадового окладу.

Згідно до вимог п. 5. Ст. 8 Закон України, Верховна Рада України, від 08.07.2010 № 2464-VI
«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць (з 01 10.2022 р. 6 700,00 грн.) , за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Отже, з урахуванням вимог законодавства і роз’яснень фахівців ДФС у своєму листі від 31.03.2015 № 6667/6/99-99-17-03-01-15 (діє на даний час) , порядок нарахування ЄСВ на перехідні лікарняні, як у Вашому випадку, виглядає наступним чином.
Для визначення єдиного внеску на перехідні лікарняні суми допомоги з тимчасової непрацездатності розподіляються між місяцями, за які вони нараховані. Оскільки сума зарплати за місяць початку хвороби відома, визначену загальну базу нарахування ЄСВ потрібно порівняти з мінімальною зарплатою. У місяці початку хвороби єдиний внесок нараховується на фактичну суму зарплати. Якщо після розподілу сум лікарняних загальна база нарахування єдиного внеску за місяць початку хвороби менша, ніж мінімальна заробітна плата, ЄСВ донараховується виходячи з розміру мінімальної зарплати. Нарахований і сплачений єдиний внесок із зарплати за такий місяць потрібно також врахувати. На фактичну суму лікарняних ЄСВ нараховується у місяці закінчення хвороби. Після того, як стає відома сума зарплати за місяць закінчення хвороби, перехідні лікарняні за цей місяць додаються до такої суми. Отримана сума порівнюється з мінімальною зарплатою. У разі якщо загальна база нарахування єдиного внеску менша за мінімальну зарплату, ЄСВ з лікарняних нараховується виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Слід також мати на увазі що відповідно до п.5 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», допомога з тимчасової непрацездатності ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.
Право на такі виплати має кожна застрахована особа така, що сплачує, або за яку сплачує роботодавець єдиний соціальний внесок.

З урахуванням всього вище наведеного Вам слідує на суму ЗП працівника за листопад 2022року за фактично відпрацьований час нарахувати ЄСВ 22% на фактичну суму ЗП за неповний місяць, нарахувати суму лікарняних і після цього визначити загальну суму ЄСВ за листопад (∑ ЗП + ∑ лікарняних) і якщо загальна сума ЄСВ буде меншою за: 6 700 х 22% = 1 474,00 грн. нарахувати ще різницю ЄСВ.

Для інформації додається лист ДФСУ:

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 31.03.2015 р. N 6667/6/99-99-17-03-01-15
ДФС України розглянула звернення щодо застосування норм Закону України від 08.07.2010 р. N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464) і в межах компетенції повідомляє таке.
Частиною другою ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) за зверненням платників податків контролюючі органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства. Податкова консультація має індивідуальний характер, може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію, і надається платнику податку для правильності застосування норм податкового законодавства у його податковому обліку.
Відносини в сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) регулюються виключно Законом N 2464.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р. N 77-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці", яким, зокрема, частини п'яту та шосту ст. 8 Закону N 2464 доповнено абзацом, відповідно до якого, якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Умовою застосування зазначеної норми є перебування найманого працівника у трудових відносинах повний календарний місяць.
Роботодавці нараховують єдиний внесок на суму нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці (ст. 7 Закону N 2464).
У разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована заробітна плата за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, сума єдиного внеску розраховується з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.
Щодо нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам, які працюють за основним місцем роботи, де заробітна плата менша за мінімальну
Основне місце роботи - це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору та знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.
Якщо база нарахування єдиного внеску за місяць менша, ніж розмір мінімальної заробітної плати, то база для нарахування визначається як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Отже, підприємство має нарахувати єдиний внесок виходячи з мінімальної заробітної плати. При цьому утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу).
Щодо нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам, які частину місяця або повний місяць перебували у відпустці без збереження заробітної плати
Якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) у працівника, який перебуває частину календарного місяця у відпустці без збереження заробітної плати, то сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
У разі якщо працівник перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, у такому разі єдиний внесок не нараховується та не утримується, оскільки відсутня база нарахування єдиного внеску.
Щодо нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам, які частину місяця або повний місяць у зв'язку з хворобою (тимчасовою непрацездатністю) перебували на лікарняному
Право на допомогу по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності мають особи, які є застрахованими в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
У разі захворювання чи травми на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) видається листок непрацездатності, що обраховується в календарних днях.
Перші п'ять днів тимчасової непрацездатності (лікарняного) оплачуються за рахунок роботодавця. Лікарняні за всі наступні дні оплачуються за рахунок Фонду соціального страхування (допомога по тимчасовій непрацездатності).
Обов'язок нарахування єдиного внеску з мінімальної заробітної плати за основним місцем роботи також передбачено у разі, коли працівник працював неповний місяць (перебував на лікарняному, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами):
• для працівника (за основним місцем роботи), який відпрацював частину місяця, а іншу частину перебував на лікарняному, де загальна сума нарахованого доходу (сума заробітної плати за відпрацьований час та лікарняного) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), виникає необхідність донарахування до мінімальної заробітної плати;
• для працівника (за основним місцем роботи), який перебував на лікарняному повний місяць (з першого календарного дня місяця до останнього), у якому сума нарахованого лікарняного менше за мінімальний розмір заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується лікарняний, єдиний внесок розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується лікарняний, та ставки єдиного внеску, встановленої відповідно до статті 8 Закону N 2464 (1218,00 х 33,2 %);
• для працівника (за основним місцем роботи), у якого початок та закінчення лікарняного припадають на різні місяці, єдиний внесок, у місяці початку лікарняного, нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще не є відомою (сума лікарняних буде визначена після надання листка непрацездатності). Якщо після розподілу лікарняного (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру, виникає потреба за минулий місяць (місяці) донарахувати єдиний внесок виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
У цьому випадку єдиний внесок на суму нарахованої заробітної плати розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), зменшеної на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності за цей місяць, та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу).
Щодо нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам, які працюють за основним місцем роботи неповний робочий тиждень, встановлений для всього підприємства
Відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
Таким чином, роботодавець має право нарахувати працівнику, який працює неповний робочий день, заробітну плату нижчу за мінімальну, але за умови, що сума нарахованої заробітної плати має бути не менша ніж частина від мінімальної заробітної плати, що припадає на фактично відпрацьований час.
У цьому випадку роботодавець розраховує суму єдиного внеску як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника, незалежно від того, що працівник працював неповний робочий день. При цьому утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу).
Щодо нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і отримують щомісячну матеріальну допомогу, що має систематичний характер, або одноразові виплати (премії до святкових дат, винагороду за підсумками роботи за рік тощо), працюють за основним місцем роботи, де заробітна плата менша за мінімальну
Винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер, матеріальну допомогу, надану всім або більшості працівників, включено до фонду додаткової заробітної плати, а отже, на зазначені виплати поширюється дія ст. 8 Закону N 2464.
Якщо база нарахування єдиного внеску за місяць на такий вид виплат менша, ніж розмір мінімальної заробітної плати, то база для нарахування визначається як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Отже, підприємство має нарахувати єдиний внесок виходячи з мінімальної заробітної плати. При цьому утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу).
Щодо нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час і де заробітна плата менша за мінімальну
Згідно з частиною другою ст. 7 Закону N 2464 для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів) та інших осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання якої перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.
Такий порядок нарахування внеску поширюється, зокрема, на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду - середню заробітну плату за вимушений прогул.
Якщо працівнику після звільнення нараховано премію за відпрацьований час, на таку виплату поширюється дія частини другої ст. 7 Закону N 2464, а отже, і поширюється дія ст. 8 Закону N 2464.
Підстави нараховувати єдиний внесок з мінімальної заробітної плати виникають тільки з 01.01.2015 р. і не поширюються на нарахування єдиного внеску до 01.01.2015 р., оскільки доповнення до частини п'ятої та шостої ст. 8 Закону N 2464 набули чинності з 01.01.2015 р.
У цьому разі підприємство також має нарахувати єдиний внесок виходячи з мінімальної заробітної плати. Утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу).
Вимоги щодо нарахування єдиного внеску не менше мінімального розміру не стосуються:
• винагород за договорами цивільно-правового характеру; заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи; заробітної плати працівника-інваліда, який працює на підприємстві, установі або в організації, де застосовується ставка 8,41 %;
• заробітної плати працівників підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків та суми витрат на оплату праці встановлюється у розмірі 5,3 % визначеної п. 1 частини першої ст. 7 Закону N 2464 бази нарахування єдиного внеску;
• заробітної плати працівників підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працюючих, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25 відсотків та суми витрат на оплату праці встановлюється у розмірі 5,5 % визначеної п. 1 частини першої ст. 7 Закону N 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів;
• працівників, яким надано відпустки без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції у відповідному населеному пункті з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення антитерористичної операції (п. 18 частини першої ст. 25 Закону N 504).

В. о. Голови М. Мокляк

ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух»
Носов В.Г.

2022

Аудиторська перевірка, бухгалтерські послуги, аутсорсинг зарплати

  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8