Повернення несплаченого товару, бухгалтерський облік. Аудитори ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» консультують:
Покупець отримав в борг товар. Постачальник знаходиться на стадії ліквідації підприємства і просить оплатити або повернути товар. Покупець не має можливості оплатити товар, може лише повернути.
Відвантаження товару згідно накладній та довіреності від продавця готує покупець товару.
Операції в плані оподаткування ПДВ повернення товарів, або перегляду їх суми компенсації регулюються ст. 192 «Особливостi визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту)» ПКУ.
У відповідності до вимог ст. 192.1. ПКУ, Якщо пiсля постачання товарiв/послуг здiйснюється будь-яка змiна суми компенсацiї їх вартостi, включаючи наступний за постачанням перегляд цiн, перерахунок у випадках повернення товарiв/послуг особi, яка їх надала, або при поверненнi постачальником суми попередньої оплати товарiв/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача пiдлягають вiдповiдному коригуванню.
192.1.1. Якщо внаслiдок такого перерахунку вiдбувається зменшення суми компенсацiї на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник вiдповiдно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового перiоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач вiдповiдно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового перiоду в разi, якщо вiн зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збiльшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарiв/послуг.
192.1.2. Якщо внаслiдок такого перерахунку вiдбувається збiльшення суми компенсацiї на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник вiдповiдно збiльшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового перiоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач вiдповiдно збiльшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового перiоду в разi, якщо вiн зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.
192.2. Норма пункту 192.1 цiєї статтi не поширюється на випадки, коли постачальник товарiв/послуг не є платником податку на кiнець звiтного (податкового) перiоду, в якому був проведений такий перерахунок.
Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разi змiни суми компенсацiї вартостi товарiв/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненнi ранiше поставлених товарiв у власнiсть постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсацiї їх вартостi, у тому числi при переглядi цiн, пов'язаних з гарантiйною замiною товарiв або низькоякiсних товарiв вiдповiдно до закону або договору.
192.3. Результат перерахунку податкових зобов'язань i податкового кредиту постачальника та отримувача вiдображається у складi податкової декларацiї за звiтний податковий перiод у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну податкову i митну полiтику.
Проводки в Покупця (повернено товар)
Придбано товар:
1. Дт 281 Кт 631 80000 грн. отримано товари
2. Дт 644 Кт 631 16000 грн. відображено податковий кредит.
Повернено товар:
1. Дт 631 Кт 281 80000 грн. повернено товар.
2. Дт 631 Кт 644 відображено корегування ПДВ.
В плані оподаткування подібних операцій повернення товарів податком на прибуток необхідно керуватися вимогами наступної статті ПКУ:
Ст.140.2. ПКУ, У разi якщо пiсля продажу товарiв, виконання робiт, надання послуг здiйснюється будь-яка змiна суми компенсацiї їх вартостi, в тому числi перерахунок у випадках повернення проданих товарiв чи права власностi на такi товари (результати робiт, послуг) продавцю, платник податку - продавець та платник податку - покупець здiйснюють вiдповiдний перерахунок доходiв або витрат (балансової вартостi основних засобiв) у звiтному перiодi, в якому сталася така змiна суми компенсацiї.
Такі операції відображаються у Додатку «ІВ» до стр. 06.4 «Інші витрати звичайної діяльності та інші операційні витрати» Декларації на прибуток , по стр. 06.4.28 Додатку «Перерахунок витрат у разі зміни суми компенсації вартості товарів (робіт, послуг» (+-).
ООО «Аудиторская фирма «Главбух» 2014
Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!