Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства

Аудитори ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух» консультують:

Запит

1. Прошу прокоментувати ситуацію, якщо автомобіль на підприємстві є повністю замортизований чи досягнув ліквідаційної вартості в 0,01 грн. і підприємство прийняло рішення продати його за умовну плату в розмірі 1 грн. фізичній особі-працівнику.
Які податкові наслідки виникнуть в цій ситуації? Що буде базою оподаткування ПДВ? Чи виникне тут додаткове благо для працівника?

2. Ще є одне запитання:
Підприємство вирішило зробити обмін старого авто (залишкова вартість 160 тис. грн.) на нове з доплатою (500 тис. грн.) через фірму яка займається продажем-покупкою автомобілів.
Як відобразити в обліку цю операцію?

Відповідь.
Питання 1.
Фінансовий результат від вибуття об’єктів основних засобів визначають вирахуванням із доходу від вибуття основних засобів їх залишкової вартості, непрямих податків і витрат, пов’язаних із вибуттям основних засобів (п. 34 П(С)БО 7).
Як що залишкова вартість ОЗ (автомобіля) дорівнює нулю, у такому разі немає потреби переводити замортизований автомобіль до складу запасів. Під час продажу в бухобліку буде відображено дохід від реалізації на субрахунку 746 «Інші доходи» (Дт 377 Кт 746), і списано суму зносу в разі вибуття об’єкта Дт 13 Кт 10.
Оскільки залишкової вартості немає, то й проводки з її списання, відповідно, не буде.
У зв’язку з вище наведеним, проводки Дт 286 Кт 105 і Дт 943 Кт 286 за таких обставин НЕ відображаються.

Стосовно податку на прибуток:
У разі ліквідації чи продажу об’єкта основних засобів згідно з п. 138.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшують:
на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів, визначеної відповідно до національних П(С)БО.
Водночас у випадку ліквідації чи продажу об’єкта основних засобів, керуючись п. 138.2 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування також зменшують:
на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів, визначену з урахуванням положень ст. 138 ПКУ.
Тобто якщо підприємство застосовує різниці, передбачені ПКУ, під час продажу автомобіля, фінансовий результат до оподаткування потрібно збільшити на суму його залишкової вартості, визначеної відповідно до П(С)БО, і зменшити на суму залишкової вартості такого авто, визначеної згідно зі ст. 138 ПКУ, як що застосовуються різні норми амортизації.

Стосовно ПДВ:
Ст. 188.1 ПКУ - ……….база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
Якщо залишкова вартість авто дорівнюватиме нулю, то постачальник/продавець повинен орієнтуватися на договірну вартість і скласти податкову накладну виходячи із такої договірної вартості продажу.

Стосовно ПДФО 18% і ВЗ 1,5%:

пп. «е» ст. 164.2.17 ПКУ - сума знижки звичайної ціни товарів, індивідуально призначеної для платника податків, є для такого платника податку додатковим благом і підлягає обкладенню ПДФО за ставкою 18% і військовим збором — за ставкою 1,5%.
Ст. 14.1.71. ПКУ - звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу.
У разі якщо ціни (націнки) на товари (роботи, послуги) підлягають державному регулюванню згідно із законодавством, звичайною вважається ціна, встановлена відповідно до правил такого регулювання. Це положення не поширюється на випадки, коли встановлюється мінімальна ціна продажу або індикативна ціна. У такому разі звичайною ціною вважається ціна, визначена сторонами договору, але не нижче за мінімальну або індикативну ціну.
Якщо під час здійснення операції обов'язковим є проведення оцінки, вартість об'єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування.
За роз’ясненнями податківців, якщо продаж рухомого майна здійснюється юрособою фізособі за звичайними цінами, то об’єкт оподаткування ПДФО у фізособи не виникає, оскільки фізособа фактично несе витрати на придбання майна.
Якщо при продажу рухомого майна юрособа надає індивідуальну знижку фізособі, то у фізособи виникає дохід у розмірі наданої знижки (див. БЗ 103.02).
Причому при визначенні звичайної ціни слід орієнтуватися на п.п. 14.1.71 ПКУ. Нагадаємо, звичайна ціна — це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.
У свою чергу, ринкова ціна — це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику, за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони взаємно незалежні юридично і фактично володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, що склалися на ринку ідентичних (а в разі їх відсутності — однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівнянних економічних (комерційних) умовах (п.п. 14.1.219 ПКУ).

З наведеного слідує, що ціна Вашого договору продажу автомобіля за 1.00 грн. буде вважатися звичайною ціною, як що не буде доведено зворотне.

На практиці звичайну ціну товару визначають, як правило, на рівні (пп. 14.1.71 ПКУ):
- середньоринкової вартості;
- оціночної вартості.
Визначити середньоринкову вартість авто можна на спеціальній сторінці веб-сайту Мінекономрозвитку. Однак середньоринкова вартість, яку розраховує Мінекономрозвитку, може бути вищою за реальну вартість авто (наприклад, якщо авто після ДТП). Визначати звичайну ціну можна шляхом залучення оціночного експерта.

Враховуючи те, що за такою договірною ціною 1,00 грн. підприємство було готове продати автомобіль будь-кому, хто вирішить його придбати (припустимо, розмістило про продаж оголошення), то навряд чи можна вважати знижку індивідуальною. В судах фіскальні органи зазвичай програють. Суди зазначають, що податківці не враховують суттєві обставини, які мають безпосередній вплив на визначення ринкової вартості автомобіля, а саме: період перебування автомобіля в експлуатації, його пробіг і амортизаційний знос (рішення Кіровоградського окружного адмінсуду від 28.09.2021 у справі № 340/3874/21 // reyestr.court.gov.ua/Review/99932117).

Тому вважається що продавати автомобіль взагалі можна за будь-якою вартістю. Але коли йдеться про продаж за ціною, яка суттєво відрізняється від ринкової, необхідно зібрати підтвердження, що звичайна ціна на такий автомобіль менше або дорівнює вартості, за якою ви його реалізуєте. Адже на ціну конкретного авто може впливати ціла низка факторів — відсутність якихось деталей/вузлів, наслідки аварії, що вимагають ремонту, корозія тощо. Для визначення ціни 1 грн. для Вашого автомобіля у якості ринкової/звичайної - він повинен бути чимось «унікальний», з яким неможливо порівняти інші подібні автомобілі.
Слід враховувати, що положення ПКУ не містять норм щодо визначення формалізованої процедури доведення факту, що договірні ціни не відповідають ринковим цінам. Про це зазначає також контролюючий орган у своїх консультаціях, наприклад №583/6/99-99-15-03-02-15/ІПК від 12.06.2017р.
Виходячи з судової практики, обов`язок доведення невідповідності ціни договору рівню звичайних цін покладається на контролюючий орган.
Якщо Ви не хочете сперечатися з податківцями, то підтвердити звичайну ціну можна шляхом залучення оціночного експерта. Отриманий акт оцінки автомобіля зведе до мінімуму всі негативні наслідки в частині нарахування ПДФО і ВЗ.

Питання 2.

Ситуація придбання нового автомобіля у запиті шляхом обміну відома як операція трейд-іну.
Ця схема передбачає укладення двох зустрічних договорів купівлі-продажу. За одним з них покупець авто продає дилеру свій автомобіль, що був в експлуатації. За іншим — дилер продає цьому покупцю новий автомобіль. Потім на меншу із сум (найімовірніше, це буде вартість автомобіля покупця авто) здійснюється залік зустрічних вимог, а різницю покупець авто доплачує. В окремих випадках, можливо, відбувається закриття кожного з договорів, тобто замість заліку — рух грошей.
Можливі варіанти трейд-іну в рамках наступних договорів:
1. Правочини, в яких одна сторона зобов’язується передати іншій стороні у власність один товар в обмін на іншій, є товарообміном (бартером). Кожна зі сторін договору міни є продавцем того товару, який вона передає в обмін, і покупцем товару, який отримує натомість. Договором може бути встановлена доплата за товар більшої вартості, який обмінюється на товар меншої вартості. Договорам міни присвячено ст. 715 і 716 ЦКУ.
Оподаткування ПДВ і податком на прибуток операцій з НА буде здійснюватися на загальних підставах згідно з вимогами ПКУ.

2. Замість укладення договору міни сторони можуть укласти два зустрічні договори купівлі-продажу. В одних випадках на меншу із двох сум може бути здійснено залік зустрічних однорідних вимог, а різницю — доплачено грошима. В інших (наприклад, якщо юрособа є платником єдиного податку, якому заборонені негрошові форми розрахунку за продукцію) потрібно буде «прогнати гроші»: припустимо, дилер спочатку придбає у Вас вживаний автомобіль, а потім продасть Вам новий.
Будь-яких податкових переваг перед бартерним варіантом така схема не містить.

3. Можливий Комісійний продаж старого авто та купівля-продаж нового

Розглянемо схему можливих бухгалтерських проводок:
Суми умовні, можливі дві спрогнозовані ситуації:
1. Старе авто дилером оцінено по ціні 160,00 тис. грн., що дорівнює залишковій вартості старого авто. Загальна вартість нового авто умовно 660,00 тис. грн.
Проводки у покупця:

2. Старе авто оцінено дилером по ціні 100,00 тис. грн., що не дорівнює залишковій вартості старого авто 160,00 тис. грн.. Загальна вартість нового авто умовно 660,00 тис. грн.

Кореспонденція рахунків (Дт, Кт), Сума операції (тис.грн.), Коментар

1 286, 949 105, 105
100,00, 60,00 Актив переведено для продажу за чистою вартістю реалізації

2 131 105 500,00 Списано нараховану амортизацію старого авто

3 361,972 742, 286
120,00, 100,00 Передано старе авто по ціні з урахуванням залишкової вартості 100,00 т. грн.

4 742, 949 6412, 6412
20,00, 12,00 Визначено ПЗ з ПДВ по ціні поставки і по сумі залишкової вартості

5 152 631 550,00 Придбано нове авто

6 6412 631 110,00 ПК при придбанні авто

7 631 361 100,00 Залік заборгованостей

8 631 311 560,00 Сплачено залишок коштів на р/р продавця

3. Варіант, коли оцінка по договору більше залишкової вартості не розглядається, тому що це мало імовірно.

ТОВ «Аудиторська фірма «Главбух»
Носов В.Г.

2024

Коллеги, если Вам понравился наш материал, поделитесь им в своих сетях и нажмите пожалуйста кнопку Фейсбук мне нравиться ! Заранее Спасибо!

  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №1
  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №2
  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №3
  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №4
  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №5
  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №6
  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №7
  • Продаж повністю замортизованого автомобіля співробітнику підприємства  - Аудиторская фирма «Главбух-аудит» №8